LibreTranslate 1.3.9 - en to tr translation catalogue (159 entries)

en: Invalid JSON format
tr: Geçersiz JSON biçimi

en: Auto Detect
tr: Otomatik Algılama

en: Unauthorized
tr: Yetkisiz

en: Too many request limits violations
tr: Çok fazla istekte bulunarak, istek sınırı aşıldı

en: Invalid API key
tr: Geçersiz API anahtarı

en: Please contact the server operator to get an API key
tr: Bir API anahtarı almak için lütfen sunucu yöneticisiyle iletişime geçin

en: Visit %(url)s to get an API key
tr: API anahtarı almak için %(url)s adresini ziyaret edin

en: Slowdown:
tr: Yavaşlama:

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
tr: Geçersiz istek: eksik %(name)s parametresi

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
tr: Geçersiz istek: %(name)s parametresi bir sayı değil

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
tr: Geçersiz istek: %(name)s parametresi %(value)s değerinden küçük veya eşit olmalı

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
tr: Geçersiz istek: istek (%(size)s) metin sınırını aşıyor (%(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
tr: %(lang)s desteklenmiyor

en: %(format)s format is not supported
tr: %(format)s biçimi desteklenmiyor

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
tr: %(tname)s (%(tcode)s), %(sname)s (%(scode)s) için hedef dil olarak kullanılamıyor

en: Cannot translate text: %(text)s
tr: Metin çevrilemiyor: %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
tr: Dosya çevirisi bu sunucuda devre dışı bırakıldı.

en: Invalid request: empty file
tr: Geçersiz istek: boş dosya

en: Invalid request: file format not supported
tr: Geçersiz istek: dosya biçimi desteklenmiyor

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya adı

en: Suggestions are disabled on this server.
tr: Öneriler bu sunucuda devre dışı bırakıldı.

en: English
tr: İngilizce

en: Albanian
tr: Arnavutça

en: Arabic
tr: Arapça

en: Azerbaijani
tr: Azerice

en: Bengali
tr: Bengalce

en: Bulgarian
tr: Bulgarca

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Chinese
tr: Çince

en: Chinese (traditional)
tr: Çince (geleneksel)

en: Czech
tr: Çekçe

en: Danish
tr: Danca

en: Dutch
tr: Felemenkçe

en: Estonian
tr: Estonca

en: Finnish
tr: Fince

en: French
tr: Fransızca

en: German
tr: Almanca

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Hungarian
tr: Macarca

en: Indonesian
tr: Endonezce

en: Irish
tr: İrlandaca

en: Italian
tr: İtalyanca

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Latvian
tr: Letonca

en: Lithuanian
tr: Litvanyaca

en: Malay
tr: Malayca

en: Norwegian
tr: Norveççe

en: Persian
tr: Farsça

en: Polish
tr: Lehçe

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Romanian
tr: Rumence

en: Russian
tr: Rusça

en: Slovak
tr: Slovakça

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Swedish
tr: İsveççe

en: Tagalog
tr: Tagalogca

en: Thai
tr: Tayca

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Ukranian
tr: Ukraynaca

en: Urdu
tr: Urduca

en: Serbian
tr: Sırpça

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Retrieve list of supported languages
tr: Desteklenen dillerin listesini al

en: List of languages
tr: Dil listesi

en: translate
tr: çevir

en: Translate text from a language to another
tr: Bir dilden diğerine metin çevirin

en: Translated text
tr: Çevirilen metin

en: Invalid request
tr: Geçersiz istek

en: Translation error
tr: Çeviri hatası

en: Slow down
tr: Yavaşla

en: Banned
tr: Yasaklandı

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: Text(s) to translate
tr: Çevrilecek metin

en: Source language code
tr: Kaynak dil kodu

en: Target language code
tr: Hedef dil kodu

en: text
tr: metin

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
tr: Kaynak metin biçimi:
     * `text` - Düz metin
     * `html` - HTML işaretlemesi

en: Preferred number of alternative translations
tr: Tercih edilen alternatif çeviri sayısı

en: API key
tr: API anahtarı

en: Translate file from a language to another
tr: Bir dilden diğerine dosya çevirin

en: Translated file
tr: Çevrilen dosya

en: File to translate
tr: Çevrilecek dosya

en: Detect the language of a single text
tr: Tek bir metnin dilini algıla

en: Detections
tr: Algılamalar

en: Detection error
tr: Algılama hatası

en: Text to detect
tr: Algılanacak metin

en: Retrieve frontend specific settings
tr: Ön uca özel ayarları al

en: frontend settings
tr: ön uç ayarları

en: frontend
tr: ön uç

en: Submit a suggestion to improve a translation
tr: Bir çeviriyi iyileştirmek için öneri gönderin

en: Success
tr: Başarılı

en: Not authorized
tr: Yetkili değil

en: Original text
tr: Orijinal metin

en: Suggested translation
tr: Önerilen çeviri

en: Language of original text
tr: Orijinal metnin dili

en: Language of suggested translation
tr: Önerilen çevirinin dili

en: feedback
tr: geri bildirim

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Human-readable language name (in English)
tr: Okunabilir dil adı (İngilizce olarak)

en: Supported target language codes
tr: Desteklenen hedef dil kodları

en: Translated text(s)
tr: Çevirilen metin

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Reason for slow down
tr: Yavaşlama nedeni

en: Translated file url
tr: Çevrilen dosya URL'si

en: Confidence value
tr: Güven değeri

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
tr: Bu dil için karakter giriş sınırı (-1, sınır olmadığını gösterir)

en: Frontend translation timeout
tr: Ön uç çeviri zaman aşımı

en: Whether the API key database is enabled.
tr: API anahtarı veri tabanının etkin olup olmadığı.

en: Whether an API key is required.
tr: Bir API anahtarının gerekli olup olmadığı.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
tr: Öneri göndermenin etkin olup olmadığı.

en: Supported files format
tr: Desteklenen dosya biçimi

en: Whether submission was successful
tr: Gönderimin başarılı olup olmadığı

en: Copy text
tr: Metni kopyala

en: Cannot load %(url)s
tr: %(url)s yüklenemiyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
tr: Düzeltmeniz için teşekkürler. Önerinin hemen etkili olmayacağını unutmayın.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
tr: Kullanılabilir dil yok. Modelleri doğru şekilde yüklediniz mi?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
tr: API anahtarınızı yazın. Bir API anahtarına ihtiyacınız varsa, %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
tr: "API Anahtarı Al" bağlantısına tıklayın.

en: contact the server operator.
tr: sunucu yöneticisiyle iletişime geçin.

en: Free and Open Source Machine Translation API
tr: Özgür ve Açık Kaynaklı Makine Çevirisi API'si

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
tr: Özgür ve Açık Kaynaklı Makine Çevirisi API'si. Kendiniz barındırabileceğiniz, çevrim dışı çalışabilir ve kurulumu kolay. Sadece birkaç dakika içinde kendi API sunucunuzu çalıştırın.

en: translation
tr: çeviri

en: API Docs
tr: API Belgeleri

en: Get API Key
tr: API Anahtarı Al

en: Set API Key
tr: API Anahtarını Ayarla

en: Change language
tr: Dili değiştir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Toggle dark/light mode
tr: Koyu/açık modu değiştir

en: Dismiss
tr: Kapat

en: Translation API
tr: Çeviri API'si

en: Translate Text
tr: Metin Çevir

en: Translate Files
tr: Dosya Çevir

en: Translate from
tr: Şundan çevir

en: Swap source and target languages
tr: Kaynak ve hedef dilleri değiştir

en: Translate into
tr: Şuna çevir

en: Text to translate
tr: Çevrilecek metin

en: Delete text
tr: Metni sil

en: Suggest translation
tr: Çeviri öner

en: Cancel
tr: İptal

en: Send
tr: Gönder

en: Supported file formats:
tr: Desteklenen dosya biçimleri:

en: File
tr: Dosya

en: Remove file
tr: Dosyayı kaldır

en: Translate
tr: Çevir

en: Download
tr: İndir

en: Request
tr: İstek

en: Response
tr: Yanıt

en: Open Source Machine Translation API
tr: Açık Kaynaklı Makine Çevirisi API'si

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
tr: Kendiniz Barındırabileceğiniz. Çevrim Dışı Çalışabilen. Kurulumu Kolay.

en: License:
tr: Lisans:

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
tr: %(contributors)s tarafından %(heart)s ile yapıldı ve %(engine)s tarafından desteklenmektedir

en: %(libretranslate)s Contributors
tr: %(libretranslate)s Katkıda Bulunanlar
