LibreTranslate 1.6.1 - en to th translation catalogue (163 entries)

en: Invalid JSON format
th: รูปแบบ JSON ไม่ถูกต้อง

en: Auto Detect
th: ตรวจสอบอัตโนมัติ

en: Unauthorized
th: ไม่มีชื่อ

en: Too many request limits violations
th: มีการละเมิดข้อห้ามมากเกินไป

en: Invalid API key
th: กุญแจ API ใช้ไม่ได้หรือไม่ถูกต้อง

en: Please contact the server operator to get an API key
th: โปรดติดต่อโอเปอเรเตอร์เพื่อรับกุญแจ API

en: Visit %(url)s to get an API key
th: ไปยัง %(url)s เพื่อเอากุญแจ API

en: Slowdown:
th: ชะลอ :

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : ไม่พบ %(name)s พารามิเตอร์

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : %(name)s พารามิเตอร์ไม่ใช่ตัวเลข

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : %(name)s พารามิเตอร์ต้องเป็น &lt;= %(value)s

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : การร้องขอ %(size)s เกินขีดจํากัดของข้อความ %(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
th: %(lang)s ไม่รองรับ

en: %(format)s format is not supported
th: %(format)s ยังไม่รองรับการฟอร์แมต

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
th: %(tname)s (%(tcode)sไม่มีภาษาเป้าหมาย %(sname)s (%(scode)s)

en: Cannot translate text: %(text)s
th: ไม่สามารถแปลข้อความ : %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
th: การแปลของแฟ้มถูกปิดการใช้งานบนเซิร์ฟเวอร์นี้.

en: Invalid request: empty file
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : ไฟล์ว่างเปล่า

en: Invalid request: file format not supported
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง : ยังไม่รองรับรูปแบบของแฟ้ม

en: Invalid filename
th: ชื่อแฟ้มไม่ถูกต้อง

en: Suggestions are disabled on this server.
th: คําแนะนําถูกปิดการใช้งานบนเซิร์ฟเวอร์นี้.

en: English
th: อังกฤษ

en: Albanian
th: อัลเบเนีย

en: Arabic
th: อารบิก

en: Azerbaijani
th: อาร์เซอร์ไบจัน

en: Basque
th: บาสก์

en: Bengali
th: เบงกาลี

en: Bulgarian
th: บัลแกเรีย

en: Catalan
th: คาตาลัน

en: Chinese
th: จีน

en: Chinese (traditional)
th: จีน (ดั้งเดิม)

en: Czech
th: เชค

en: Danish
th: เดนมาร์ก

en: Dutch
th: ดัตช์

en: Esperanto
th: เอสเปรันโต

en: Estonian
th: เอสโตเนีย

en: Finnish
th: ฟินแลนด์

en: French
th: ฝรั่งเศส

en: Galician
th: กาลิเซีย

en: German
th: เยอรมัน

en: Greek
th: กรีก

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Hindi
th: ฮินดู

en: Hungarian
th: ฮังการี

en: Indonesian
th: อินโดนีเซีย

en: Irish
th: ไอริชName

en: Italian
th: อิตาลี

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Latvian
th: ภาษาลัตเวียName

en: Lithuanian
th: ภาษาลิทัวเนียName

en: Malay
th: ภาษามาเลย์Name

en: Norwegian
th: นอร์เวย์

en: Persian
th: เปอร์เซีย

en: Polish
th: โปแลนด์

en: Portuguese
th: โปรตุเกส

en: Romanian
th: โรมาเนียName

en: Russian
th: รัสเซีย

en: Slovak
th: ภาษาสโลวาเกียName

en: Slovenian
th: ภาษาสโลเนียName

en: Spanish
th: สเปน

en: Swedish
th: สวีเดน

en: Tagalog
th: ป้ายกํากับ

en: Thai
th: ภาษาไทยName

en: Turkish
th: ภาษาตุรกีName

en: Ukranian
th: ภาษาอุรากวัยName

en: Urdu
th: อูร์ดู

en: Serbian
th: เซอร์เบียName

en: Ukrainian
th: ยูเครน

en: Vietnamese
th: ภาษาเวียดนามName

en: Retrieve list of supported languages
th: รับรายการภาษาที่รองรับ

en: List of languages
th: รายการภาษา

en: translate
th: แปล

en: Translate text from a language to another
th: แปลข้อความจากภาษาเป็นภาษาอื่น

en: Translated text
th: ข้อความที่แปลแล้ว

en: Invalid request
th: การร้องขอไม่ถูกต้อง

en: Translation error
th: การแปลผิดพลาด

en: Slow down
th: ช้าลงหน่อย

en: Banned
th: แบน

en: Hello world!
th: สวัสดีโลก!

en: Text(s) to translate
th: ข้อความที่จะแปล

en: Source language code
th: รหัสภาษาต้นฉบับ

en: Target language code
th: รหัสภาษาเป้าหมาย

en: text
th: ข้อความ

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
th: รูปแบบข้อความต้นฉบับ:
    – ข้อความธรรมดา
    *เพลง*

en: Preferred number of alternative translations
th: จํานวนที่ควรใช้ในการแปลภาษา

en: API key
th: กุญแจ API

en: Translate file from a language to another
th: แปลแฟ้มจากภาษาเป็นภาษาอื่น

en: Translated file
th: แฟ้มที่แปลแล้ว

en: File to translate
th: แฟ้มที่จะแปล

en: Detect the language of a single text
th: ตรวจจับภาษาของข้อความเดียว

en: Detections
th: ตรวจสอบ

en: Detection error
th: การตรวจสอบผิดพลาด

en: Text to detect
th: ข้อความที่จะตรวจสอบ

en: Retrieve frontend specific settings
th: รับค่าค่าหน้าจอที่กําหนด

en: frontend settings
th: ตั้งค่าด้านหน้า

en: frontend
th: ด้านหน้า

en: Submit a suggestion to improve a translation
th: จง ส่ง ข้อ เสนอ แนะ เพื่อ ปรับ ปรุง การ แปล

en: Success
th: สําเร็จ

en: Not authorized
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: Original text
th: ข้อความต้นฉบับ

en: Suggested translation
th: แปลที่แนะนํา

en: Language of original text
th: ภาษาของต้นฉบับ

en: Language of suggested translation
th: ภาษา ที่ มี การ แนะ ให้ แปล

en: feedback
th: การตอบกลับ

en: Language code
th: รหัสภาษา

en: Human-readable language name (in English)
th: ชื่อภาษาที่อ่านได้ของมนุษย์ (in อังกฤษ)

en: Supported target language codes
th: รองรับรหัสภาษาเป้าหมาย

en: Translated text(s)
th: แปลข้อความ

en: Error message
th: ข้อความผิดพลาด

en: Reason for slow down
th: เหตุผลสําหรับช้าลง

en: Translated file url
th: แปลแฟ้ม url

en: Confidence value
th: ค่าความละเอียด

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
th: จํากัดการป้อนอักขระสําหรับภาษานี้ (1 แสดงถึงไม่มีข้อจํากัด)

en: Frontend translation timeout
th: เวลาแปลฟร้อนท์

en: Whether the API key database is enabled.
th: จะเปิดใช้งานฐานข้อมูลกุญแจ API หรือไม่.

en: Whether an API key is required.
th: ต้องการกุญแจ API หรือไม่.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
th: เปิดใช้การแนะนําการส่งข้อมูลหรือไม่.

en: Supported files format
th: รูปแบบแฟ้มที่รองรับ

en: Whether submission was successful
th: การส่งล้มเหลวหรือไม่

en: Copy text
th: คัดลอกข้อความ

en: Cannot load %(url)s
th: ไม่สามารถเรียกใช้ได้ %(url)s

en: Unknown error
th: เกิดข้อผิดพลาดไม่ทราบสาเหตุ

en: Copied
th: คัดลอก

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
th: ขอบคุณที่แก้ไข โปรด สังเกต ข้อ เสนอ แนะ นี้ จะ ไม่ มี ผล กระทบ ทันที.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
th: ไม่มีภาษา คุณติดตั้งแบบจําลองอย่างถูกต้องหรือไม่?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
th: พิมพ์กุญแจ API ของคุณ ถ้าคุณต้องการกุญแจ API %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
th: กดลิงก์ "get API คีย์".

en: contact the server operator.
th: ติดต่อเครื่องแม่ข่าย.

en: Free and Open Source Machine Translation API
th: API ฟรีและโอเพนซอร์ส

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
th: API ฟรีและโอเพนซอร์ส ระบบควบคุมตัวเอง เชื่อมต่อได้ง่าย เรียกใช้เซิร์ฟเวอร์ API ของคุณเองในไม่กี่นาที.

en: translation
th: แปล

en: API Docs
th: หมอ API

en: Get API Key
th: รับ API คีย์

en: GitHub
th: กิตฮับ

en: Set API Key
th: ตั้งค่า API คีย์

en: Change language
th: เปลี่ยนภาษา

en: Edit
th: แก้ไข

en: Toggle dark/light mode
th: สลับโหมดมืด/ แสง

en: Dismiss
th: ไม่สนใจ

en: Translation API
th: แปล API

en: Translate Text
th: แปลข้อความ

en: Translate Files
th: แปลแฟ้ม

en: Translate from
th: แปลจาก

en: Swap source and target languages
th: เปลี่ยนแหล่งและภาษาเป้าหมาย

en: Translate into
th: แปลเป็น

en: Text to translate
th: ข้อความที่จะแปล

en: Delete text
th: ลบข้อความ

en: Suggest translation
th: แนะนําการแปลภาษา

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Send
th: ส่ง

en: Supported file formats:
th: รูปแบบแฟ้มที่รองรับ:

en: File
th: แฟ้ม

en: Remove file
th: ลบแฟ้ม

en: Translate
th: แปล

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Request
th: ต้องการ

en: Response
th: ปฏิกิริยา

en: Open Source Machine Translation API
th: API สําหรับแปลภาษาแบบโอเพนซอร์ส

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
th: หลงตัวเอง ไม่มีสัญญาณ ง่ายต่อการจัดฉาก.

en: License:
th: สัญญาอนุญาตสิทธิ์:

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
th: สร้างด้วย %(heart)s โดย %(contributors)s และพลังงานโดย %(engine)s

en: %(libretranslate)s Contributors
th: %(libretranslate)s ผู้มีส่วนร่วม
