LibreTranslate 1.3.9 - en to pt translation catalogue (158 entries)

en: Invalid JSON format
pt: Formato JSON inválido

en: Auto Detect
pt: Deteção automática

en: Unauthorized
pt: Não autorizado

en: Too many request limits violations
pt: Muitas violações do limite de requisições

en: Invalid API key
pt: Chave de API inválida

en: Please contact the server operator to get an API key
pt: Entre em contacto com o operador do servidor para obter uma chave API

en: Visit %(url)s to get an API key
pt: Visite %(url)s para obter uma chave API

en: Slowdown:
pt: Devagar:

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
pt: Pedido inválido: parâmetro %(name)s em falta

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
pt: Requisição inválida: o parâmetro %(name)s não é um número

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
pt: Requisição inválida: o parâmetro %(name)s deve ser <= %(value)s

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
pt: Pedido inválido: pedido (%(size)s) excede o limite de texto (%(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
pt: %(lang)s não é suportado

en: %(format)s format is not supported
pt: %(format)s formato não é suportado

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
pt: %(tname)s (%(tcode)s) não está disponível como uma linguagem alvo de %(sname)s (%(scode)s)

en: Cannot translate text: %(text)s
pt: Não é possível traduzir o texto: %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
pt: A tradução de arquivos está desativada neste servidor.

en: Invalid request: empty file
pt: Pedido inválido: arquivo vazio

en: Invalid request: file format not supported
pt: Pedido inválido: formato de arquivo não suportado

en: Invalid filename
pt: Nome de arquivo inválido

en: Suggestions are disabled on this server.
pt: Sugestões estão desativadas neste servidor.

en: English
pt: Inglês

en: Albanian
pt: Albanês

en: Arabic
pt: Árabe

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijão

en: Basque
pt: Basco

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Catalan
pt: Catalão

en: Chinese
pt: Chinês

en: Chinese (traditional)
pt: Chinês (tradicional)

en: Czech
pt: Checo

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dutch
pt: Holandês (Países Baixos)

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Finnish
pt: Finlandês

en: French
pt: Francês

en: Galician
pt: Galego

en: German
pt: Alemão

en: Greek
pt: Grego

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Hindi
pt: Indiano (Hindi)

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: Irish
pt: Irlandês

en: Italian
pt: Italiano

en: Japanese
pt: Japonês

en: Korean
pt: Coreano

en: Latvian
pt: Letão

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Malay
pt: Malaio

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Persian
pt: Persa

en: Polish
pt: Polonês

en: Portuguese
pt: Português

en: Romanian
pt: Romeno

en: Russian
pt: Russo

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Swedish
pt: Sueco

en: Tagalog
pt: Tagalo

en: Thai
pt: Tailandês

en: Turkish
pt: Turco

en: Ukranian
pt: Ucraniano

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: Retrieve list of supported languages
pt: Lista de idiomas suportados

en: List of languages
pt: Lista de idiomas

en: translate
pt: traduzir

en: Translate text from a language to another
pt: Traduzir texto de um idioma para outro

en: Translated text
pt: Texto traduzido

en: Invalid request
pt: Requisição inválida

en: Translation error
pt: Erro ao traduzir

en: Slow down
pt: Devagar

en: Banned
pt: Banido

en: Hello world!
pt: Olá, mundo!

en: Text(s) to translate
pt: Texto(s) para traduzir

en: Source language code
pt: Código da linguagem de origem

en: Target language code
pt: Código do idioma alvo

en: text
pt: texto

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
pt: Formato do texto de origem:
    * `text` - Texto simples
    * `html` - marcação HTML

en: Preferred number of alternative translations
pt: Número preferido de traduções alternativas

en: API key
pt: Chave API

en: Translate file from a language to another
pt: Traduzir ficheiro de um idioma para outro

en: Translated file
pt: Ficheiro traduzido

en: File to translate
pt: Ficheiro a traduzir

en: Detect the language of a single text
pt: Detectar a linguagem de um único texto

en: Detections
pt: Detecções

en: Detection error
pt: Erro de deteção

en: Text to detect
pt: Texto para detectar

en: Retrieve frontend specific settings
pt: Recupere configurações específicas do frontend

en: frontend settings
pt: configurações de frontend

en: Submit a suggestion to improve a translation
pt: Envie uma sugestão para melhorar uma tradução

en: Success
pt: Sucesso

en: Not authorized
pt: Não autorizado

en: Original text
pt: Texto original

en: Suggested translation
pt: Tradução sugerida

en: Language of original text
pt: Idioma do texto original

en: Language of suggested translation
pt: Idioma da tradução sugerida

en: feedback
pt: retorno

en: Language code
pt: Código de linguagem

en: Human-readable language name (in English)
pt: Nome do idioma legível para humanos (em inglês)

en: Supported target language codes
pt: Códigos de idioma alvo suportados

en: Translated text(s)
pt: Texto(s) traduzido(s)

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Reason for slow down
pt: Motivo da lentidão

en: Translated file url
pt: Url do arquivo traduzido

en: Confidence value
pt: Valor de confiança

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
pt: Limite de entrada de caracteres para esta língua (-1 indica sem limite)

en: Frontend translation timeout
pt: Tempo de tradução do frontend

en: Whether the API key database is enabled.
pt: Se o banco de dados de chave API está ativado.

en: Whether an API key is required.
pt: Se uma chave API é necessária.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
pt: Se enviar sugestões está ativado.

en: Supported files format
pt: Formatos de ficheiros suportados

en: Whether submission was successful
pt: Se a submissão foi bem sucedida

en: Copy text
pt: Copiar texto

en: Cannot load %(url)s
pt: Não foi possível carregar %(url)s

en: Unknown error
pt: Erro desconhecido

en: Copied
pt: Copiado

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
pt: Obrigado por sua correção. Note que a sugestão não terá efeito imediatamente.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
pt: Não há idiomas disponíveis. Instalou os modelos corretamente?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
pt: Digite sua chave API. Se precisar de uma chave API, %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
pt: pressione o link "Obter Chave API".

en: contact the server operator.
pt: contacte o operador do servidor.

en: Free and Open Source Machine Translation API
pt: API de tradução em máquina gratuita e de código aberto

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
pt: API de tradução em máquina gratuita e de código aberto. Auto-hospedável, off-line e fácil de configurar. Execute seu próprio servidor API em apenas alguns minutos.

en: translation
pt: tradução

en: API Docs
pt: Documentação API

en: Get API Key
pt: Obter Chave API

en: Set API Key
pt: Definir Chave API

en: Change language
pt: Alterar idioma

en: Edit
pt: Editar

en: Toggle dark/light mode
pt: Alternar o modo escuro/claro

en: Dismiss
pt: Dispensar

en: Translation API
pt: API de tradução

en: Translate Text
pt: Traduzir texto

en: Translate Files
pt: Traduzir ficheiros

en: Translate from
pt: Traduzir de

en: Swap source and target languages
pt: Inverter linguagens de origem e destino

en: Translate into
pt: Traduzir para

en: Text to translate
pt: Texto para traduzir

en: Delete text
pt: Excluir texto

en: Suggest translation
pt: Sugerir tradução

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Send
pt: Enviar

en: Supported file formats:
pt: Formatos de ficheiros suportados:

en: File
pt: Ficheiro

en: Remove file
pt: Remover ficheiro

en: Translate
pt: Traduzir

en: Download
pt: Descarregar

en: Request
pt: Pedido

en: Response
pt: Resposta

en: Open Source Machine Translation API
pt: API de tradução em máquina de código aberto

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
pt: Auto-Hospedável. Funciona Offline. Fácil de configurar.

en: License:
pt: Licença:

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
pt: Feito com %(heart)s por %(contributors)s e alimentado por %(engine)s

en: %(libretranslate)s Contributors
pt: Contribuintes %(libretranslate)s
