LibreTranslate 1.3.9 - en to nl translation catalogue (155 entries)

en: Invalid JSON format
nl: Onjuist JSON-formaat

en: Auto Detect
nl: Automatisch Detecteren

en: Unauthorized
nl: Niet bevoegd

en: Too many request limits violations
nl: Overschrijding maximaal aantal verzoeken

en: Invalid API key
nl: Ongeldige API-sleutel

en: Please contact the server operator to get an API key
nl: Neem contact op met de serverbeheerder om een API-sleutel te krijgen

en: Visit %(url)s to get an API key
nl: Ga naar %(url)s om een API-sleutel te krijgen

en: Slowdown:
nl: Vertraging:

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
nl: Ongeldig verzoek: %(name)s parameter ontbreekt

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
nl: Ongeldig verzoek: %(name)s parameter is geen getal

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
nl: Ongeldig verzoek: %(name)s parameter moet zijn %(value)s

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
nl: Ongeldig verzoek: verzoek (%(size)s) overschrijdt tekstlimiet (%(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
nl: %(lang)s wordt niet ondersteund

en: %(format)s format is not supported
nl: %(format)s formaat wordt niet ondersteund

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
nl: %(tname)s (%(tcode)s) Is niet beschikbaar als een doeltaal van %(sname)s (%(scode)s)

en: Cannot translate text: %(text)s
nl: Kan tekst niet vertalen: %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
nl: Bestanden vertalen is uitgeschakeld op deze server.

en: Invalid request: empty file
nl: Ongeldig verzoek: leeg bestand

en: Invalid request: file format not supported
nl: Ongeldig verzoek: bestandsformaat wordt niet ondersteund

en: Invalid filename
nl: Ongeldige bestandsnaam

en: Suggestions are disabled on this server.
nl: Suggesties zijn uitgeschakeld op deze server.

en: English
nl: Engels

en: Albanian
nl: Albanezen

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Basque
nl: Baskische

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Bulgarian
nl: Bulgaars

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Chinese
nl: Chinees

en: Chinese (traditional)
nl: Chinees (traditioneel)

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Danish
nl: Deens

en: Dutch
nl: Nederlands

en: Estonian
nl: Ests

en: Finnish
nl: Fins

en: French
nl: Frans

en: Galician
nl: Galicisch

en: German
nl: Duits

en: Greek
nl: Grieks

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Irish
nl: Iers

en: Italian
nl: Italiaans

en: Japanese
nl: Japans

en: Korean
nl: Koreaans

en: Latvian
nl: Lets

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Malay
nl: Maleis

en: Norwegian
nl: Noors

en: Persian
nl: Perzisch

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Romanian
nl: Roemeens

en: Russian
nl: Russisch

en: Slovak
nl: Slovaaks

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Spanish
nl: Spaans

en: Swedish
nl: Zweeds

en: Thai
nl: Thais

en: Turkish
nl: Turks

en: Ukranian
nl: Oekraïens

en: Serbian
nl: Servisch

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Retrieve list of supported languages
nl: Haal de lijst met ondersteunde talen op

en: List of languages
nl: Lijst van talen

en: translate
nl: vertaal

en: Translate text from a language to another
nl: Vertaal tekst van de ene taal naar een andere

en: Translated text
nl: Vertaalde tekst

en: Invalid request
nl: Ongeldig verzoek

en: Translation error
nl: Vertaalfout

en: Slow down
nl: Vertraag

en: Banned
nl: Geband

en: Hello world!
nl: Hallo wereld!

en: Text(s) to translate
nl: Tekst(en) om te vertalen

en: Source language code
nl: Brontaal code

en: Target language code
nl: Doeltaal code

en: text
nl: tekst

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
nl: Format of bron sms:
    Plain sms
    HTML markup

en: Preferred number of alternative translations
nl: Voorkeursaantal alternatieve vertalingen

en: API key
nl: API sleutel

en: Translate file from a language to another
nl: Vertaal een bestand van de ene taal naar de andere

en: Translated file
nl: Vertaald bestand

en: File to translate
nl: Bestand om te vertalen

en: Detect the language of a single text
nl: Vernietig de taal van een enkele sms

en: Detections
nl: Detecties

en: Detection error
nl: Detectie fout

en: Text to detect
nl: Tekst om te detecteren

en: Retrieve frontend specific settings
nl: Verwijder de frontend specifieke instellingen

en: frontend settings
nl: frontend instellingen

en: Submit a suggestion to improve a translation
nl: Doe een suggestie voor het verbeteren van een vertaling

en: Success
nl: Succes

en: Not authorized
nl: Niet goedgekeurd

en: Original text
nl: Originele sms

en: Suggested translation
nl: Voorgestelde vertaling

en: Language of original text
nl: Taal van de oorspronkelijke tekst

en: Language of suggested translation
nl: Taal van de voorgestelde vertaling

en: Language code
nl: Taalcode

en: Human-readable language name (in English)
nl: Menselijke taalnaam (in Engels)

en: Supported target language codes
nl: Codes van ondersteunde doeltalen

en: Translated text(s)
nl: Vertaald bericht

en: Error message
nl: Foutmelding

en: Reason for slow down
nl: Reden voor vertraging

en: Translated file url
nl: URL van het vertaalde bestand

en: Confidence value
nl: Vertrouwelijke waarde

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
nl: Character input limiet voor deze taal

en: Frontend translation timeout
nl: Frontend vertaling time-out

en: Whether the API key database is enabled.
nl: Of de API-sleutel database in staat is.

en: Whether an API key is required.
nl: Of een API-sleutel nodig is.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
nl: Of het indienen van suggesties in staat is.

en: Supported files format
nl: Ondersteunde bestandsformaten

en: Whether submission was successful
nl: Of het nu succesvol was

en: Copy text
nl: Tekst kopiëren

en: Cannot load %(url)s
nl: Kan niet laden %(url)s

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Copied
nl: Gekopieerd

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
nl: Bedankt voor je correctie. Let op dat de suggestie niet meteen zal werken.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
nl: Geen talen beschikbaar. Heb je de modellen correct geïnstalleerd?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
nl: Voer je API-sleutel in. Als je een API-sleutel nodig hebt, %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
nl: druk op de "Get API Key" link.

en: contact the server operator.
nl: neem contact op met de server.

en: Free and Open Source Machine Translation API
nl: Vrij en open source Machine Vertaling

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
nl: Vrij en open source Machine Vertaling API. Self-hosted, offline capabel en makkelijk te koppelen. Laat je eigen API-server binnen een paar minuten.

en: translation
nl: vertaling

en: API Docs
nl: API Docmentatie

en: Get API Key
nl: Haal API Sleutel

en: Set API Key
nl: API-sleutel instellen

en: Change language
nl: Taal wijzigen

en: Edit
nl: Bewerk

en: Toggle dark/light mode
nl: Schakelen tussen donker/lichtmodus

en: Dismiss
nl: Verwerpen

en: Translation API
nl: Vertaling API

en: Translate Text
nl: Vertaal Tekst

en: Translate Files
nl: Vertaal Bestanden

en: Translate from
nl: Vertaal uit

en: Swap source and target languages
nl: Verwissel bron- en doeltalen

en: Translate into
nl: Vertaal naar

en: Text to translate
nl: Text om te vertalen

en: Delete text
nl: Tekst verwijderen

en: Suggest translation
nl: Vertaling voorstellen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Send
nl: Versturen

en: Supported file formats:
nl: Ondersteunde bestandsformaten:

en: File
nl: Bestand

en: Remove file
nl: Verwijder bestand

en: Translate
nl: Vertaal

en: Request
nl: Verzoek

en: Response
nl: Antwoord

en: Open Source Machine Translation API
nl: Open source Machine Vertaling API

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
nl: Zelf gehost. Offline Capable. Makkelijk te configureren.

en: License:
nl: Licentie:

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
nl: Gemaakt met %(heart)s door %(contributors)s Emmet de kracht van %(engine)s

en: %(libretranslate)s Contributors
nl: %(libretranslate)s Bijdragers
