LibreTranslate 1.3.9 - en to ja translation catalogue (162 entries)

en: Invalid JSON format
ja: 無効なJSON形式

en: Auto Detect
ja: 自動検出

en: Unauthorized
ja: 無許可

en: Too many request limits violations
ja: リクエストが多すぎます

en: Invalid API key
ja: 無効なAPIキー

en: Please contact the server operator to get an API key
ja: APIキーを取得するにはサーバ管理者に連絡してください

en: Visit %(url)s to get an API key
ja: %(url)sにアクセスして API キーを取得する

en: Slowdown:
ja: スローダウン:

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
ja: 無効なリクエスト：パラメータ %(name)s が欠落しています

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
ja: 無効なリクエスト：パラメータ %(name)s は数値ではありません

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
ja: 無効なリクエスト：パラメータ %(name)s は %(value)s 以下である必要があります

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
ja: 無効なリクエスト：リクエスト(%(size)s)がテキストの制限(%(limit)s)を超えています

en: %(lang)s is not supported
ja: %(lang)s はサポートされていません

en: %(format)s format is not supported
ja: %(format)s フォーマットはサポートされていません

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
ja: %(sname)s (%(scode)s)から%(tname)s (%(tcode)s)への翻訳は利用できません

en: Cannot translate text: %(text)s
ja: テキストを翻訳できません： %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
ja: このサーバーではファイル翻訳が無効になっています。

en: Invalid request: empty file
ja: 無効なリクエスト：空のファイル

en: Invalid request: file format not supported
ja: 無効なリクエスト：サポートされていないファイル形式

en: Invalid filename
ja: 無効なファイル名

en: Suggestions are disabled on this server.
ja: このサーバーで提案が無効になっています。

en: English
ja: 英語

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: Basque
ja: バスク語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Catalan
ja: カタルーニャ語

en: Chinese
ja: 中国語 (簡体)

en: Chinese (traditional)
ja: 中国語 (繁体)

en: Czech
ja: チェコ語

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: French
ja: フランス語

en: Galician
ja: ガリシア語

en: German
ja: ドイツ語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Indonesian
ja: インドネシア語

en: Irish
ja: アイルランド語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Latvian
ja: ラトビア語

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Malay
ja: マレー語

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Russian
ja: ロシア語

en: Slovak
ja: スロヴァキア語

en: Slovenian
ja: スロベニア語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Tagalog
ja: タガログ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Ukranian
ja: ウクライナ語

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Retrieve list of supported languages
ja: サポートされている言語リストを取得

en: List of languages
ja: 言語リスト

en: translate
ja: 翻訳

en: Translate text from a language to another
ja: 言語から言語にテキストを翻訳する

en: Translated text
ja: 翻訳済みテキスト

en: Invalid request
ja: 無効なリクエスト

en: Translation error
ja: 翻訳エラー

en: Slow down
ja: スローダウン

en: Banned
ja: 禁止された

en: Hello world!
ja: こんにちは皆さん!

en: Text(s) to translate
ja: 翻訳するテキスト

en: Source language code
ja: 翻訳元の言語コード

en: Target language code
ja: 翻訳先の言語コード

en: text
ja: テキスト

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
ja: ソーステキストの形式：
    * `text` - プレーンテキスト
    * `html` - HTML マークアップ

en: Preferred number of alternative translations
ja: 代替翻訳の優先数

en: API key
ja: APIキー

en: Translate file from a language to another
ja: 言語から言語にファイルを翻訳する

en: Translated file
ja: 翻訳済みファイル

en: File to translate
ja: 翻訳するファイル

en: Detect the language of a single text
ja: 単一テキストの言語を検出する

en: Detections
ja: 検出

en: Detection error
ja: 検出エラー

en: Text to detect
ja: 検出するテキスト

en: Retrieve frontend specific settings
ja: フロントエンドの特定の設定を取得する

en: frontend settings
ja: フロントエンドの設定

en: frontend
ja: フロントエンド

en: Submit a suggestion to improve a translation
ja: 翻訳の改善案を出す

en: Success
ja: 成功

en: Not authorized
ja: 認証されていません

en: Original text
ja: オリジナルテキスト

en: Suggested translation
ja: 提案された翻訳

en: Language of original text
ja: オリジナルテキストの言語

en: Language of suggested translation
ja: 提案された翻訳の言語

en: feedback
ja: フィードバック

en: Language code
ja: 言語コード

en: Human-readable language name (in English)
ja: 読みやすい言語名(英語)

en: Supported target language codes
ja: サポートされた翻訳先の言語コード

en: Translated text(s)
ja: 翻訳されたテキスト

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Reason for slow down
ja: 遅くなる理由

en: Translated file url
ja: 翻訳されたファイルのURL

en: Confidence value
ja: 確信度

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
ja: この言語の入力可能文字数 (-1は無制限)

en: Frontend translation timeout
ja: フロントエンド翻訳タイムアウト

en: Whether the API key database is enabled.
ja: APIキーデータベースが有効になっているかどうか。

en: Whether an API key is required.
ja: APIキーが要求されるかどうか。

en: Whether submitting suggestions is enabled.
ja: 翻訳精度を上げるための修正が可能かどうか。

en: Supported files format
ja: サポートされているファイル形式

en: Whether submission was successful
ja: 提出が成功したかどうか

en: Copy text
ja: テキストをコピー

en: Cannot load %(url)s
ja: %(url)sを読み込めません

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Copied
ja: コピー済み

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
ja: 修正ありがとうございます。 提案の反映には時間がかかる場合があります。

en: No languages available. Did you install the models correctly?
ja: 利用可能な言語がありません。利用するには言語モデルを正しくインストールしてください。

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
ja: APIキーを入力してください。 APIキーが必要な場合は、%(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
ja: 「APIキーを取得」を押してください。

en: contact the server operator.
ja: サーバーオペレータに連絡して下さい。

en: Free and Open Source Machine Translation API
ja: 無料かつオープンソースな機械翻訳API

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
ja: フリーでオープンソースな機械翻訳API。セルフホスト、オフラインで利用可能、セットアップも簡単。数分であなたのAPIサーバーを実行。

en: translation
ja: 翻訳

en: API Docs
ja: APIドキュメント

en: Get API Key
ja: APIキーを取得

en: Set API Key
ja: APIキーを設定

en: Change language
ja: 言語を変更

en: Edit
ja: 編集

en: Toggle dark/light mode
ja: ダークモード/ライトモードを切り替える

en: Dismiss
ja: 却下

en: Translation API
ja: 翻訳API

en: Translate Text
ja: テキストを翻訳

en: Translate Files
ja: ファイルを翻訳

en: Translate from
ja: 翻訳元：

en: Swap source and target languages
ja: 翻訳元と翻訳先の言語を入れ替える

en: Translate into
ja: 翻訳先：

en: Text to translate
ja: 翻訳するテキスト

en: Delete text
ja: テキストを削除

en: Suggest translation
ja: 翻訳を改善する

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Send
ja: 送信

en: Supported file formats:
ja: サポートされているファイル形式：

en: File
ja: ファイル

en: Remove file
ja: ファイルを削除

en: Translate
ja: 翻訳

en: Download
ja: ダウンロード

en: Request
ja: リクエスト

en: Response
ja: レスポンス

en: Open Source Machine Translation API
ja: オープンソース機械翻訳API

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
ja: セルフホスティング。 オフライン対応。簡単にセットアップ。

en: License:
ja: ライセンス：

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
ja: %(heart)sと%(contributors)sによって作成され、%(engine)sを利用して作られています。

en: %(libretranslate)s Contributors
ja: %(libretranslate)s 貢献者
