LibreTranslate 1.3.9 - en to fr translation catalogue (156 entries)

en: Invalid JSON format
fr: Format JSON incorrect

en: Auto Detect
fr: Détection automatique

en: Unauthorized
fr: Non autorisé

en: Too many request limits violations
fr: Dépassement de la limite du nombre de requêtes

en: Invalid API key
fr: Clé API incorrecte

en: Please contact the server operator to get an API key
fr: Veuillez contacter l'opérateur du serveur pour obtenir une clé API

en: Visit %(url)s to get an API key
fr: Visitez %(url)s pour obtenir une clé API

en: Slowdown:
fr: Ralentissement :

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
fr: Requête incorrecte : le paramètre %(name)s est manquant

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
fr: Demande non valable: %(name)s paramètre n'est pas un nombre

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
fr: Demande non valable: %(name)s paramètre doit être &lt;= %(value)s

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
fr: Requête non valide : la requête (%(size)s) dépasse la limite de texte (%(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
fr: %(lang)s n'est pas prise en charge

en: %(format)s format is not supported
fr: le format %(format)s n'est pas pris en charge

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
fr: %(tname)s (%(tcode)s) n'est pas disponible comme langue cible pour %(sname)s (%(scode)s)

en: Cannot translate text: %(text)s
fr: Impossible de traduire le texte : %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
fr: La traduction de fichiers est désactivée sur ce serveur.

en: Invalid request: empty file
fr: Requête invalide : le fichier est vide

en: Invalid request: file format not supported
fr: Requête non valide : le format de ce fichier n'est pas pris en charge

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier invalide

en: Suggestions are disabled on this server.
fr: Les suggestions sont désactivées sur ce serveur.

en: English
fr: Anglais

en: Albanian
fr: Albanais

en: Arabic
fr: arabe

en: Azerbaijani
fr: azéri

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Chinese
fr: chinois

en: Chinese (traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Czech
fr: tchèque

en: Danish
fr: danois

en: Dutch
fr: néerlandais

en: Esperanto
fr: espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Finnish
fr: finnois

en: French
fr: français

en: German
fr: allemand

en: Greek
fr: grec

en: Hebrew
fr: hébreux

en: Hungarian
fr: hongrois

en: Indonesian
fr: indonésien

en: Irish
fr: irlandais

en: Italian
fr: italien

en: Japanese
fr: japonais

en: Korean
fr: coréen

en: Latvian
fr: Lettonie

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Norwegian
fr: Norvège

en: Persian
fr: perse

en: Polish
fr: polonais

en: Portuguese
fr: portugais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Russian
fr: russe

en: Slovak
fr: slovaque

en: Slovenian
fr: Slovénie

en: Spanish
fr: espagnol

en: Swedish
fr: suédois

en: Thai
fr: Thaï

en: Turkish
fr: turque

en: Ukranian
fr: ukrainien

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Serbian
fr: Serbe

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Retrieve list of supported languages
fr: Récupérer la liste des langues prises en charge

en: List of languages
fr: Liste des langues

en: translate
fr: traduction

en: Translate text from a language to another
fr: Traduire du texte d’une langue à l'autre

en: Translated text
fr: Texte traduit

en: Invalid request
fr: Requête incorrecte

en: Translation error
fr: Erreur de traduction

en: Slow down
fr: Ralentissement

en: Banned
fr: Banni

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: Text(s) to translate
fr: Texte(s) à traduire

en: Source language code
fr: Code de la langue source

en: Target language code
fr: Code de la langue cible

en: text
fr: texte

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
fr: Format du texte source :
     * `text` - Texte brut
     * `html` - Balises HTML

en: Preferred number of alternative translations
fr: Nombre préféré de traductions alternatives

en: API key
fr: Clé API

en: Translate file from a language to another
fr: Traduire un fichier d'une langue à une autre

en: Translated file
fr: Fichier traduit

en: File to translate
fr: Fichier à traduire

en: Detect the language of a single text
fr: Détecter la langue d'un seul texte

en: Detections
fr: Détections

en: Detection error
fr: Erreur de détection

en: Text to detect
fr: Texte à détecter

en: Retrieve frontend specific settings
fr: Récupérer les paramètres spécifiques à l’interface

en: frontend settings
fr: paramètres de l’interface

en: frontend
fr: interface

en: Submit a suggestion to improve a translation
fr: Soumettre une suggestion pour améliorer une traduction

en: Success
fr: Succès

en: Not authorized
fr: Autorisation manquante

en: Original text
fr: Texte original

en: Suggested translation
fr: Traduction proposée

en: Language of original text
fr: Langue du texte original

en: Language of suggested translation
fr: Langue de la traduction proposée

en: feedback
fr: commentaire

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Human-readable language name (in English)
fr: Nom de la langue lisible par un humain (en anglais)

en: Supported target language codes
fr: Codes de langues cibles pris en charge

en: Translated text(s)
fr: Texte(s) traduit(s)

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Reason for slow down
fr: Raison du ralentissement

en: Translated file url
fr: URL du fichier traduit

en: Confidence value
fr: Valeur de confiance

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
fr: Limite de caractères pour cette langue (-1 indique aucune limite)

en: Frontend translation timeout
fr: Expiration du délai d'attente pour l'interface de traduction

en: Whether the API key database is enabled.
fr: Indique si la base de données de clés API est activée.

en: Whether an API key is required.
fr: Indique si une clé API est requise.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
fr: Indique si l'envoi de suggestions est activé.

en: Supported files format
fr: Formats de fichier pris en charge

en: Whether submission was successful
fr: Si l'envoi a réussi

en: Copy text
fr: Copier le texte

en: Cannot load %(url)s
fr: Impossible de charger %(url)s

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Copied
fr: Copié

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
fr: Merci pour votre correction. Notez que la suggestion ne prendra pas effet immédiatement.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
fr: Pas de langues disponibles. Avez-vous installé les modèles correctement ?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
fr: Entrez votre clé API. Si vous avez besoin d'une clé API, %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
fr: appuyez sur le lien « Obtenir une clé d'API ».

en: contact the server operator.
fr: contactez l'opérateur du serveur.

en: Free and Open Source Machine Translation API
fr: API de Traduction Automatique libre et ouverte

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
fr: API de Traduction Automatique libre et ouverte. Auto-hébergée, hors ligne et facile à installer. Lancez votre propre serveur API en quelques minutes.

en: translation
fr: traduction

en: api
fr: API

en: API Docs
fr: Documentation de l'API

en: Get API Key
fr: Obtenir une clé d'API

en: Set API Key
fr: Définir la clé d'API

en: Change language
fr: Changer de langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Toggle dark/light mode
fr: Basculer en mode sombre/clair

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Translation API
fr: API de traduction

en: Translate Text
fr: Traduire du texte

en: Translate Files
fr: Traduire des fichiers

en: Translate from
fr: Traduire depuis

en: Swap source and target languages
fr: Échanger la langue source et la langue cible

en: Translate into
fr: Traduire en

en: Text to translate
fr: Texte à traduire

en: Delete text
fr: Supprimer le texte

en: Suggest translation
fr: Suggérer une traduction

en: Cancel
fr: Annuler

en: Send
fr: Envoyer

en: Supported file formats:
fr: Formats de fichiers pris en charge :

en: File
fr: Fichier

en: Remove file
fr: Supprimer le fichier

en: Translate
fr: Traduire

en: Download
fr: Télécharger

en: Request
fr: Requête

en: Response
fr: Réponse

en: Open Source Machine Translation API
fr: API ouverte de traduction automatique

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
fr: Auto-hébergé. Mode hors ligne. Facile à configurer.

en: License:
fr: Licence :

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
fr: Conçu avec %(heart)s par %(contributors)s et propulsé par %(engine)s

en: %(libretranslate)s Contributors
fr: Contributeurs %(libretranslate)s
