LibreTranslate 1.3.9 - en to fi translation catalogue (154 entries)

en: Invalid JSON format
fi: Virheellinen JSON-muoto

en: Auto Detect
fi: Automaattinen havaitseminen

en: Unauthorized
fi: Luvaton

en: Too many request limits violations
fi: Liikaa pyyntöjä rajoittaa rikkomuksia

en: Invalid API key
fi: Virheellinen API-avain

en: Please contact the server operator to get an API key
fi: Ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään saadaksesi API-avaimen

en: Visit %(url)s to get an API key
fi: Vieraile %(url)s:tä saadaksesi API-avaimen

en: Slowdown:
fi: Hidasta:

en: Invalid request: missing %(name)s parameter
fi: Virheellinen pyyntö: Kadonnut %(name)s parametri

en: Invalid request: %(name)s parameter is not a number
fi: Virheellinen pyyntö: %(name)s Parametri ei ole numero

en: Invalid request: %(name)s parameter must be <= %(value)s
fi: Virheellinen pyyntö: %(name)s Parametrin on oltava <x>1 1</x> %(value)s

en: Invalid request: request (%(size)s) exceeds text limit (%(limit)s)
fi: Virheellinen pyyntö: pyyntö (%(size)s ylittää tekstin rajan (%(limit)s)

en: %(lang)s is not supported
fi: %(lang)s ei ole tuettu

en: %(format)s format is not supported
fi: %(format)s formaattia ei tueta

en: %(tname)s (%(tcode)s) is not available as a target language from %(sname)s (%(scode)s)
fi: %(tname)s (%(tcode)s) ei ole saatavilla kohdekielenä %(sname)s (%(scode)s)

en: Cannot translate text: %(text)s
fi: Ei voi kääntää tekstiä: %(text)s

en: Files translation are disabled on this server.
fi: Tiedostojen kääntäminen on poistettu käytöstä tällä palvelimella.

en: Invalid request: empty file
fi: Virheellinen pyyntö: tyhjä tiedosto

en: Invalid request: file format not supported
fi: Virheellinen pyyntö: tiedostomuotoa ei tueta

en: Invalid filename
fi: Virheellinen tiedoston nimi

en: Suggestions are disabled on this server.
fi: Ehdotukset on poistettu käytöstä tällä palvelimella.

en: English
fi: Englanti

en: Albanian
fi: Albanialaiset

en: Arabic
fi: Arabian kieli

en: Azerbaijani
fi: Azerbaidžanin

en: Basque
fi: Baski

en: Catalan
fi: Katalonian

en: Chinese
fi: Kiina

en: Chinese (traditional)
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Czech
fi: Tšekki

en: Danish
fi: Tanska

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Estonian
fi: Viron

en: Finnish
fi: Suomi

en: French
fi: Ranska

en: German
fi: Saksa

en: Greek
fi: Kreikka

en: Hebrew
fi: Heprea

en: Hungarian
fi: Unkari

en: Indonesian
fi: Indonesia

en: Irish
fi: Irlanti

en: Italian
fi: Italia

en: Japanese
fi: Japani

en: Korean
fi: Korea

en: Latvian
fi: Latvialaiset

en: Lithuanian
fi: Liettua

en: Malay
fi: Malesia

en: Norwegian
fi: Norjalainen

en: Persian
fi: Persia

en: Polish
fi: Puola

en: Portuguese
fi: Portugali

en: Russian
fi: Venäjä

en: Slovak
fi: Slovakia

en: Slovenian
fi: Slovenia

en: Spanish
fi: Espanja

en: Swedish
fi: Ruotsi

en: Tagalog
fi: Tagalogi

en: Thai
fi: Thaimaa

en: Turkish
fi: Turkki

en: Ukranian
fi: Ukraina

en: Ukrainian
fi: Ukrainalaiset

en: Vietnamese
fi: Vietnamilaiset

en: Retrieve list of supported languages
fi: Luettelo tuetuista kielistä

en: List of languages
fi: Luettelo kielistä

en: translate
fi: käännökset

en: Translate text from a language to another
fi: Käännä teksti kielestä toiseen

en: Translated text
fi: Käännetty teksti

en: Invalid request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Translation error
fi: Käännösvirhe

en: Slow down
fi: Hidasta

en: Banned
fi: Kielletty

en: Hello world!
fi: Hei maailma!

en: Text(s) to translate
fi: Käännettävä teksti

en: Source language code
fi: Lähdekielikoodi

en: Target language code
fi: Kohdekielen koodi

en: text
fi: teksti

en: Format of source text:
     * `text` - Plain text
     * `html` - HTML markup
fi: Lähdetekstin muoto:
     * `text` - Selkeä teksti
     * `html` - HTML-merkintä

en: Preferred number of alternative translations
fi: Vaihtoehtoisia käännöksiä suositellaan

en: API key
fi: API-avain

en: Translate file from a language to another
fi: Tiedoston kääntäminen kielestä toiseen

en: Translated file
fi: Käännetty tiedosto

en: File to translate
fi: Käännettävä tiedosto

en: Detect the language of a single text
fi: Tunnista yhden tekstin kieli

en: Detections
fi: Havainnot

en: Detection error
fi: Tunnistusvirhe

en: Text to detect
fi: Tunnistettava teksti

en: Retrieve frontend specific settings
fi: Etsi rintamakohtaisia asetuksia

en: frontend settings
fi: etusivu asetukset

en: frontend
fi: etusivu

en: Submit a suggestion to improve a translation
fi: Ehdota parannusta käännökseen

en: Success
fi: Onnistui

en: Not authorized
fi: Ei todennettu

en: Original text
fi: Alkuperäinen teksti

en: Suggested translation
fi: Käännösehdotus

en: Language of original text
fi: Alkuperäisen tekstin kieli

en: Language of suggested translation
fi: Ehdotetun käännöksen kieli

en: feedback
fi: palaute

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Human-readable language name (in English)
fi: Ihmisen luettava kieli (englanniksi)

en: Supported target language codes
fi: Tuettu kohdekielikoodi

en: Translated text(s)
fi: Käännetty teksti

en: Error message
fi: Virheviesti

en: Reason for slow down
fi: Hidastuksen syy

en: Translated file url
fi: Käännetyn tiedoston URL

en: Confidence value
fi: Luottamusarvo

en: Character input limit for this language (-1 indicates no limit)
fi: Merkkien syöttörajoitus tälle kielelle (-1 = ei rajaa)

en: Frontend translation timeout
fi: Käyttöliittymän käännöksen aikakatkaisu

en: Whether the API key database is enabled.
fi: Onko API avaintietokanta käytössä.

en: Whether an API key is required.
fi: Tarvitaanko API-avain.

en: Whether submitting suggestions is enabled.
fi: Onko ehdotusten esittäminen mahdollista.

en: Supported files format
fi: Tuettu tiedostomuoto

en: Whether submission was successful
fi: Onnistuiko lähetys

en: Copy text
fi: Kopioi teksti

en: Cannot load %(url)s
fi: Ei voi ladata %(url)s

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Copied
fi: Kopioitiin

en: Thanks for your correction. Note the suggestion will not take effect right away.
fi: Kiitos korjauksesta. Huomaa, että ehdotus ei tule heti voimaan.

en: No languages available. Did you install the models correctly?
fi: Ei kieliä saatavilla. Oletko asentanut mallit oikein?

en: Type in your API Key. If you need an API key, %(instructions)s
fi: Kirjoita API-avaimeesi. Jos tarvitset API-avaimen, %(instructions)s

en: press the "Get API Key" link.
fi: paina "Get API Key" -linkkiä.

en: contact the server operator.
fi: ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään.

en: Free and Open Source Machine Translation API
fi: Ilmainen ja avoimen lähdekoodin konekäännösrajapinta

en: Free and Open Source Machine Translation API. Self-hosted, offline capable and easy to setup. Run your own API server in just a few minutes.
fi: Ilmainen ja avoimen lähdekoodin konekäännösrajapinta. Itseisännöity, offline-tilassa toimiva ja helppo asentaa. Käytä omaa API-palvelintasi muutamassa minuutissa.

en: translation
fi: käännös

en: API Docs
fi: API Dokumentaatio

en: Get API Key
fi: Hanki API-avain

en: Set API Key
fi: Aseta API-avain

en: Change language
fi: Vaihda kieltä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Toggle dark/light mode
fi: Tumma/kevyt tila

en: Dismiss
fi: Hylkää

en: Translation API
fi: Käännös API

en: Translate Text
fi: Käännä teksti

en: Translate Files
fi: Käännä tiedosto

en: Translate from
fi: Käännökset

en: Swap source and target languages
fi: Vaihda lähde ja kohdekielet

en: Translate into
fi: Käännä kielelle

en: Text to translate
fi: Käännettävä teksti

en: Delete text
fi: Poista teksti

en: Suggest translation
fi: Ehdota käännöstä

en: Cancel
fi: Peru

en: Send
fi: Lähetä

en: Supported file formats:
fi: Tuetut tiedostomuodot:

en: File
fi: Tiedosto

en: Remove file
fi: Poista tiedosto

en: Translate
fi: Käännä

en: Download
fi: Lataa

en: Request
fi: Pyyntö

en: Response
fi: Vastaus

en: Open Source Machine Translation API
fi: Avoimen lähdekoodin käännös konekäännösrajapinta

en: Self-Hosted. Offline Capable. Easy to Setup.
fi: Itseisännöity. Offline-yhteensopiva. Helppo asentaa.

en: License:
fi: Lisenssi:

en: Made with %(heart)s by %(contributors)s and powered by %(engine)s
fi: %(heart)s:lla tehnyt %(contributors)s ja %(engine)s voimanlähteinä

en: %(libretranslate)s Contributors
fi: %(libretranslate)s Osallistujat
